0530 842 39 38
info@karabogalar.com

default-logo

Yangın Kapısı

Yangın, sadece insanları değil doğayı da tehdit eden felaketler arasında yer almaktadır. Birçok nedenden ya da ihmalden dolayı ortaya çıkabilen yangın sorununda en önemli konulardan biri hızlı kaçıştır. Çok kısa sürelerde etkisini arttıran yangın sorununda kaçış için en önemli unsurlardan biri yangın kapısıdır.

Yangın Kapısında Kalitenin Önemi

Yangın kapısı, can güvenliği konusunu doğrudan etkilediği için bu konuda karar son derece dikkatli bir şekilde verilmelidir. Bu konunun öneminden dolayı zamanla güncelleme yapılan yönetmelik bulunmaktadır. Özel bir şekilde üretimi yapılan yangın kapılarında kaliteyi daha çok kullanılan malzemenin kalitesi belirlemektedir. Bununla birlikte tercih edilmeden önce işçilik unsuru da göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi halde kaliteli malzeme kullanılsa dahi sonuç olumlu olmayacaktır.

Yangın sırasında kaçışın ana unsuru olan yangın kapısı, ısının artmasıyla birlikte genleşmelidir. Bu genleşmenin olmaması durumunda ateş ya da zehirli dumanın etkileri yangın merdivenine yani güvenli alana geçecektir. Bu durum da bina içerisinde bulunan herkesin hayatının risk altına girmesi anlamına gelmektedir.

Yangın Kapısı Nasıl Tercih Edilmelidir?

Yangın kapısı rastgele tercih edilmemeli ve bazı unsurlar dikkate alınmalıdır. Bu kapılar tercih edilirken doğru proje konusuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Projenin bina yapısına uygun bir şekilde çizilmesi durumunda malzeme kalitesi ve işçilikle birlikte en doğru kapı tercih edilecektir. Bununla birlikte bu kapıların hangi şekilde olacağı da önemlidir.

Günümüzde yangın kapısı konusunda güvenliğin yanı sıra estetik kaygılarla son derece şık yangın kapıları üretilmektedir. Çeşitli renk, ebat ve özelliklerde üretilebilen bu kapılarla ilgili birçok önemli firma bulunmaktadır. Bu kapılara dışarıdan girişin anahtarla sağlanması ve içeriden tek hamleyle kısa sürede açılması gerekmektedir. Binada bulunan herkesin güvenliğiyle doğrudan ilgili olan bu kapılarda kaliteden asla ödün verilmemelidir.