0530 842 39 38
info@karabogalar.com

default-logo

Yangın Kapısı

Her yıl güncellenen yangın yönetmeliğine göre belirli metrekarelerin üzerinde kapalı alana sahip binalarda insanların can güvenliğini sağlayacak ‘’ yangın kapısı ‘’ bulundurulması zorunludur. Yangın anında binanın tahliye edilmesi, yangının diğer zonlara ulaşmasının önlenmesi ve bina içinde mahsur kalanların kurtarılması için bulundurulması zorunlu olan yangın kapıları hem aktif hem de pasif yangın tedbiri olarak da bilinir.  Bu nedenle belirli metrekarenin üzerinde kapalı alana sahip binalarda ve çok katlı yapılarda yangın kapısı olması, yangın merdiveni veya ısıya dayanıklı yangın bölgelerine açılması  zorunlu hale getirilip yangın yönetmeliğinde yer verilmiştir. Kullanılacak malzemeden üretim tekniklerine kadar her detayı standartlar ile belirlenmiş olan yangın kapılarının farklı farklı modelleri vardır.

Yangın anında insan hayatını kurtaran ve yangının büyümesini önleme özelliği bulunan yangın kapıları panik barlı ve çift kanatlı yangın kapıları şeklinde üretilmektedir. Opsiyonel özellikleri arasında estetik olması, camlı izleme bölgesine sahip olması kendi kendiliğine kapanmasını sağlayan mıknatıs özelliğinin olması gibi özellikler yer alır. Yangın kapısı aynı zamanda dayanıklılığına göre de sınıflandırılır. 30 – 60 – 80 – 120 dakika ısıya dayanıklı ve sızdırmazlık özelliği bulunan yangın kapıları binanın kullanım türü ve amacına göre imalatı yapılmaktadır. Standart üretim özelliklerinin dışında istenilen opsiyonel özellikler yangın kapılarında maliyeti artıran etkenlerdir. Yangın kapısı tedarike derken fiyatı kadar tedarik eden firma da önemlidir.  Firmanın TSE, CE, üretim izni belgeleri yoksa bu firmadan ‘’ yangın kapısı ‘’ satın alınmamalıdır.

 Yangın kapıları yangın anında hayati öneme sahip kapılar oldukları için yediden yetmişe kolay bir şekilde ulaşım sağlayacakları çıkış alanlarında olması ve kolay bir şekilde açılmalıdır. Bu nedenle panik barı yangın kapılarına monte edilir. Panik barı çok hafif bir itme ile yangın kapısının açılmasını sağlayan yardımcı koldur. Yangın kapılarının tamamında standart olarak bulunan panik barı ‘’ yangın kapısı ‘’ çift kanatlı ile iki kanatta da bulunur. Böylece kullanım alanına göre standartlara uygun yangın kapıları kullanılmış olur. Yangın kapılarında kullanılan yanmaz cam yünü de çok önemlidir Ucuz yangın kapılarında cam yünü yerine farklı malzemeler kullanıldığı için  yangın tehlikesi anında istenilen koruma sağlanamaz.