0530 842 39 38
info@karabogalar.com

default-logo

Yangın Kapısı İmalatı

Yangın kapısı, bir yapıda meydana gelen herhangi bir tehlikeli durum anında, orada bulunan insanların hızlıca orayı terk edebilmeleri için imal edilen ürünlerdendir. Yangın kapısı, yangın ya da diğer acil durum anlarında adeta bir can simidi olmaktadır. İnsanlar panik halinde bu kapılara koşarlar ve hızla binayı terk etmek isterler. Yani yangın kapıları, genelde normal bir psikolojiyle kullanılmaz. Bu nedenle yangın kapısı imalatında dikkat edilmesi gereken pek çok farklı standart geliştirilmiştir.

Yangın kapısı imalatı için genellikle çelik malzeme kullanılsa da zaman zaman camlı ya da alüminyum katkılı modellerin de üretimi yapılmaktadır. Hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın, belli bir dayanıklılık kapasitesi sağlanması gerekmektedir. Yangın kapıları, dışarıdan gelebilecek darbelere karşı dayanıklı olmalıdır. Bunun yanı sıra, yangın anında artan ısıya karşı da bir direnç ortaya koymalıdır. En azı 60 dakikalık bir süre olmak kaydıyla, bina yapılarına göre 120 dakikaya kadar ısı dayanıklılığı sağlayan yangın kapıları imal edilebilmektedir. Ayrıca yangın kapılarının dumana karşı da dayanıklı olması ve duman sızdırmaması gerekir. İşte tüm bu özellikleri sağlayan bir yangın kapısının imalatı uygundur.

Bu özelliklerinin yanı sıra yangın kapısı, kolay açılabilmelidir. Dışarıdan açılmaması daha iyi olur ancak içeriden açılma süresi oldukça kısa olmalıdır. Ayrıca yangın kapısı dışa doğru açılmalıdır. Çünkü herhangi bir tehlike anında yangın kapısı önlerinde yığılma olabilir. İşte bu özellikleri sağlayan yangın kapılarının imalatı sonrası sertifika da verilebilmektedir.