0530 842 39 38
info@karabogalar.com

default-logo

Yangın Kapılarında Emniyet Süreleri

Yangın kapıları yangının yayılmasını önleyerek alevleri durdurur. Yangınlarda asıl öldürücü unsur olan dumanı hapsederek can güvenliğini güvence altına alır. Yangın kapıları yangından kaçmak için 30, 60, 90 veya 120 dakikalık emniyet süresi tanır. Yüksek risk içeren binalarda, hastaneler, okullar ve alışveriş merkezleri gibi hassas binalarda genellikle 60 dakikalık kapılar kullanılması önerilir. “30 dk. dayanıklı yangın kapısı”, ofis veya ticari işletmeler için uygundur. 30 dakikalık koruma sunan “30 dk. dayanıklı yangın kapısı”, genellikle bina içindeki geçiş noktalarına ve koridorlara yerleştirilir. Yangından korunmayı amaçlayan bu kapılar zehirli havayı belli bir alana hapsederek diğer alanlara yayılmasını önler. Bu yüzden bu kapıların sürekli kapalı tutulması gerekir. Bu kapılar açık bırakılırsa yangın durumunda işe yaramazlar. Bu nedenle bu kapılar otomatik bir sistemle kendiliğinden kapanan bir düzeneğe sahiptir. Bazı kapılarda bu otomatik düzenek, yalnızca etkinleştirildiğinde aktifleşir.

Pasif bir yangından korunma şekli olan yangın kapıları, yangının tüm binaya yayılmasını önlemesi açısından önemlidir. “30 dk. dayanıklı yangın kapısı” modelleri, 120 santigrat üzeri ısıya dayanıklı kapılardır. Yangın kapıları, conta görevi gören bir şişme teknolojisi ile tasarlanmıştır. Yangın durumunda, bu conta, kapı ile çerçeve arasındaki boşluğu kapatarak genişler. Böylece alevlerin ve dumanın binanın diğer kısımlarına yayılmasını önler.

Yangına dayanıklı bir kapı satın almadan önce bilmeniz gereken birçok faktör vardır. Bunlardan en önemlisi yangın kapılarının ısıya dayanıklılık dereceleridir. Yangın kapıları ısıya çeşitli sürelerde dayanabilen derecelerde üretilir. Bu dereceler, kapının 120 santigrat üzeri sıcaklığa dayanabilme süresini gösterir. Örneğin “30 dk. dayanıklı yangın kapısı” 30 dakika boyunca yangına dayanabilmektedir. Yangınlara karşı ihtiyacınız olan korumayı ve güvenliği sağlamak için ideal kapılar olan“30 dk. dayanıklı yangın kapısı”, 30 dakika boyunca dumanı ve alevlerin yayılmasını önler. “30 dk. dayanıklı yangın kapısı”, modelleri, yıllarca bakım gerektirmeyen ve sağlamlığını koruyabilen kapılardır.

Yangın kapısı test edilmiş ve sertifikalandırılmış olmasıyla beraber, kapının yerleştirilmesi de yangın zararlarını en aza indirgemek için hayati önem taşımaktadır. Yangın durumunda en yüksek performansı sağlayabilmesi için her kapının kurulumu hatasız bir şekilde yapılmalıdır.