0530 842 39 38
info@karabogalar.com

default-logo

Yangın Kapıları

Yangın kapıları toplu yaşam alanlarında ve yüksek binalarda can güvenliği açısından önemli bir nokta olmaktadır. yangın sırasında yangından en çabuk kurtulabilme imkanı sağlayan kapalı alanları terk etme noktasında en kolay çıkış noktası oluşturan bölgeler olmaktadır. bu açıdan düşünüldüğünde üretimleri ve kullanım aşamasında dikkate edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi kolay açılabilir ve hızlı çıkış saplayabilen özellik taşıması gerekmektedir. Yangın kapısı firmaları yangın kapıları imalatlarında bu tür özellikleri göz önünde bulundururken aynı zamanda ekonomik olması açasından da özen göstermektedirler.

Yangın kapıları yangın merdivenleri çıkışını sağlarken oluşacak alev ve ısıya karşı kendini koruyabilecek nitelikte olmalıdır. Üzerinde yanıcı plastik aksamlar bulunmamalıdır. Sızdırmazlık contaları yüksek ısıya dayanıklı malzemelerden seçilmelidir. Bu nedenle dışarıdan gelecek hava akımını ve kış mevsimlerinde soğuk hava akımını ö-engellemesi için kullanılan contalar yüksek ısıda erimeyen özellik taşımalıdır.

Yangın kapıları açılıp kapanma bakımından kanatlı veya tek kanatlı özellikleri bakımından panik bariyerleri bu kanatları en kısa sürede açabilecek nitelikte olmalıdır. Aynı zamanda yangın kapıları boyaları yanmaz cinste, yüksek ısıya dayanıklı ve kaliteli ürünlerden seçilerek yangın kapıları boyanmalıdır. Boyama esnasında boyanmaması gereken kilit mekanizmalara, menteşeler ve panik bariyeri , oynayan kısımlar boyama konusunda kapatılarak önlem alınmalıdır. Hırsızlık olaylarına karşı tek taraflı kilit sistemi ile içeriden kolay açılan fakat dışarıdan açılmayan özellik taşıyan kilit sistemleri tercih edilmelidir. Bu tür kilit sistemleri arızalanan yangın kapıları kesinlikle asma kilit kullanılarak kilitlenmemelidir.