0530 842 39 38
info@karabogalar.com

default-logo

UCUZ YANGIN KAPISI

Ucuz yangın kapısı satışı yapan firmamız belirlenen yangın kapısı standartlarından taviz vermemektedir. Binaların yangına karşı korunması için olmazsa olmaz bir gereksinim olan yangın kapıları standartları gerek TSE, gerekse de yangın kapıları yönetmeliklerinde belirtilmiştir. Yangın kapılarıyla ilgili olarak uluslararası bazı standartlar da söz konusudur. İşlevsel özellikleri bakımından bu standartların mutlaka uygulanması gerekmektedir.

Yangın kapısı sektörü her geçen gün büyümektedir. Artan yasal düzenlemeler ve denetimler yangın kapılarını binalarda zorunlu hale getirmiş durumda. Binalarda çıkabilecek olası yangın felaketleri çoğu zaman ciddi sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Bu sonuçlar genellikle can kayıpları, yanma ve yaralanma şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Binaların yangın kapıları ile projelendirilmesi ve inşa edilmesi durumunda olası yangınların sonuçları hafifletilmektedir. Yangın kapısı olan binalarda insanları güvenli bir şekilde binayı boşaltabilmektedir. Bu durumda can kayıpları daha az olmaktadır.

Yangın Kapısı Özellikleri

Yangın kapısı özellikleri belli standartlarla belirlenmiştir. Buna göre kullanılması gereken malzeme kesinlikle paslanmaz çelik olmalıdır. Yangın kapıları uzun süre yangına karşı dayanıklı olmak zorundadır. Bu sebeple çelik malzeme kullanılması istenmektedir. Kapı sacı kalınlıkları da yangın kapıları özellikleri bakımından önem arz etmektedir. Çok ince olması halinde yangından çok çabuk etkilenecektir.

Bunun yanında yangın kapısı ölçüleri önem arz eden bir konudur. Çok dar olmaması yangın sırasında kargaşa olmaması adına önemlidir. Buna göre tek kanatlı yangın kapılarında 80 cm genişlik idealdir. Çift kanatlı yangın kapılarında ise 110 cm olmalıdır. Yangın kapıları bina içerisinde yer alan koridor sonlarında olmalıdır. Dış alana doğru açılmalı ve kapı kolu kullanışlı olmak zorundadır. Acil çıkış kapıları olarak da bilinen yangın kapıları koridor içlerinde işaretlerle belirtilmelidir. Bu sayede yangın sırasında acil çıkış kapılarının nerede olduğu kolayca bulunmaktadır.