0530 842 39 38
info@karabogalar.com

default-logo

Ahşap Yangın Kapısı

Yangın kapıları, dizaynına ve renk seçeneklerine göre birçok farklılık göstermektedir.Ahşap kaplamalı yangın kapıları da bu farklılıklardan bir tanesidir.Tabiki de görseli ve renkleri ne kadar farklı olursa olsun,yangın kapılarının en önemli amacı insanları yangınlara ve zehirlenmelere karşı korumaktır.

İnsanlar her şeyde olduğu gibi yangın kapılarında da farklılık ve görsellik arayamaya başlamıştır.Sadece çelik yığını olan yangın kapıları yavaş yavaş popülerliğini kaybetmeye başlamıştır.Camlı ve ahşap yangın kapıları görselliği ve uyumu ile tercih sebebi olmaya başlamıştır.

Peki ahşap olan bir kapı nasıl olurda yangına karşı dayanıklı olur ?

Yangına dayanıklı kapılar kompleks(birden çok parçadan oluşan) ürünlerdir.Kompleks ürünlerin parçaları bir araya getirmek için titiz bir çalışma gerekmektedir.Bu kompleks ürün içerisinde –cam veya ahşap üniteler,kapı kanadı,plastik parçalar,kapı kasası vs – gibi parçalar bulunur.Bu parçaların üretiminde ve montajında TS-EN 1634-1 standartları gözetilmelidir.Aksi taktirde 60 dakikalık yangına dayanıklı diye üretilen kapılar 20 dakika sonra kül olabilir.

Bu standartlar gereği üretilen her yangın kapı yangın labaratuarların da birçok denemelerden geçmektedir.Bu denemeler ve tatbikatlar üretilen yangın kapısının kalitesini belirlemektedir.Firmaların yangın kapısı üretirken,Avrupa standartlarında üretim yaptığına dair sertifikası bulunması gerekir.Aksi taktirde işin içerisine her türlü hile ve hurda katılabilir.

Üretilen bir kapının kesinlikle yangın testinden geçmesi gerekir.Bu yangın testi belirli metod ve kurallar çerçevesinde yapılmaktadır.Yangın kapıları bu testler ile kullanılan malzemelerin kalitesine göre 30,60,90,120 dakikalık yangınlara karşı dayanıklı olup olmadığı gözlemlenir. Bir firmanın ‘yangın testi sertifikasına’ sahip olması için ürettiği tüm ürünlerini her seferinde yangın testlerinden geçirmesi gerekir.Karaboğa Mühendislik olarak tüm ürünlerimiz uzun süreli yangınlara karşı dayanıklı olduğu, ‘yangın testleri’ sonucunda anlaşılmış.

Kısacası, sağlam ve dayanıklı yangın kapıları için aradığınız adrestesiniz.